خلاصه کتاب استخدام کارکنان اثر لینداهیل

محتوایی که در حال مطالعه آن هستید از کتاب ۱۰۱ مدیریت اثر دکتر مسعود بصیرنژاد برداشت شده است.

استخدام یک فرآیند است که ۵ مرحله دارد:

۱- تعیین الزامات شغلی. ۲- فراخوان داوطلبان مناسب. ۳- انجام مصاحبه. ۴- ارزیابی متقاضیان.  5- تصمیم‌گیری و ارائه پیشنهاد شغلی.

۱- تعیین الزامات شغلی:

در استخدام افراد بایستی به سه عامل توجه نمود:

پیشینه‌ فرد: نظیر سوابق تحصیلی و کاری. خصوصیات شخصی: نظیر توانایی‌های خلاقانه و روش‌های تصمیم‌گیری. ساختارسازمانی: نظیر سلسله مراتب و مدیریت و فرهنگ که ارز‌ش‌ها و روش‌های تعامل پذیرفته شده را شامل می‌شود.

– تعیین ویژگیهای فردی مورد نیاز:

که شامل توانایی خلاقیت و تجزیه و تحلیل، روش تصمیم‌گیری فرد، مهارت‌های بین فردی و انگیزه است. میزان انطباق فرد نه‌تنها نسبت به سمت سازمانی مورد نیاز بلکه با کل ساختار سازمانی بایستی مورد بررسی قرار گیرد. در هنگام استخدام افراد، شرح شغل به آن‌ها ارائه دهید که این شرح شغل شامل شرح مسئولیت‌های شغل مورد نظر، شیوه روابط افراد با یکدیگر، ساعت کاری، حقوق و مدارک مورد نیاز می‌باشد.

۲- فراخوان داوطلبان مناسب:

بهتر است در زمان نیاز نیروی کار، درخواست خود را در شبکه‌های زیادی به اشتراک بگذارید. هرچه تعداد متقاضیان بیشتر باشد امکان یافتن فرد مناسب واجد شرایط بیشتر خواهد بود. رزومه‌های دریافتی را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید. کمترین وقت را برای حذف متقاضیانی که کمترین صلاحیت را دارا هستند صرف کنید و بیشترین زمان را به بررسی دقیق متقاضیانی که بیش از همه واجد شرایط هستند اختصاص دهید.

– مراحل فراخوان متقاضیان:

۱- تعیین الزامات شغلی. ۲- تدوین شرح شغل. ۳- اطلاع‌رسانی. ۴- بررسی و گزینش رزومه‌ها.

۳- انجام مصاحبه با متقاضیان:

مصاحبه با متقاضیان اصلی‌ترین مرحله از فرآیند استخدام است و از نظر بسیاری از مدیران، مرحله‌ای پیچیده و چالش‌برانگیز محسوب می‌شود. هدف اصلی مصاحبه‌ استخدامی فراهم آوردن فرصتی برای مصاحبه‌کننده و متقاضی شغل است تا هر دو بتوانند با کسب اطلاعات لازم بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند.

– آشنایی با فرآیند مصاحبه:

تشکیل تیم مصاحبه‌کننده، مصاحبه گزینشی از طریق تلفن، مصاحبه حضوری اولیه، مصاحبه دوم، مصاحبه نهایی.

– انتخاب روش مصاحبه:

بسته به سمت شغلی و میزان آشنایی شما با فرآیند مصاحبه، می‌تواند ساختار یافته و غیرساختاریافته باشد. در مصاحبه ساختاریافته سؤال‌های مشابهی از همه پرسیده می‌شود و امکان مقایسه پاسخ‌ها وجود دارد. مصاحبه غیرساختاریافته گفت‌و‌گوهای فردی هستند، این روش مصاحبه برای سمت‌هایی که تصمیم‌گیری، حل مسأله و برقراری ارتباط با دیگران بخشی از آن‌هاست، مناسب است.

– انجام مصاحبه:

هر مصاحبه شامل سه بخش آغازین، اصلی و پایانی است. بخش آغازین ۱۰ درصد زمان مصاحبه که در متقاضی حس آرامش ایجاد می‌کنیم. مثلاً: خوش‌آمدگویی به متقاضی، انتخاب مکانی آرام، اطمینان از راحت بودن فیزیکی متقاضی، معرفی خودتان، شرح ساختار مصاحبه و برقراری رابطه‌ دوستانه با متقاضی می‌باشد. بخش اصلی، ۸۰ درصد زمان مصاحبه را دربرمی‌گیرد، در این مرحله از مصاحبه ویژگی‌های شخصی متقاضی همچون سبک رهبری، سبک تصمیم‌گیری، روش حل مسأله، مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های کار گروهی و انگیزه وی را نیز مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که با برداشت نادرست از رفتار افراد پیش‌داوری نکنید. حدود ۰۱ درصد از زمان مصاحبه به بخش پایانی اختصاص می‌یابد. در این بخش به پرسش‌های باقیمانده متقاضی پاسخ دهید و مراحل بعدی فرآیند استخدام را توضیح داده و از حضور او تشکر کنید. در حین مصاحبه با متقاضیان از قانون۲۰-۸۰ پیروی کنید. ۸۰ درصد از زمان مصاحبه را به متقاضی و ۲۰ درصد را به خود اختصاص دهید. شخصی که سؤال می‌پرسد و گوش می‌دهد کنترل مصاحبه را در دست دارد. در حین مصاحبه تحت‌تأثیر برداشت‌های اولیه قرار نگیرید، در‌این‌صورت ممکن است فرصت شناخت واقعی فرد را از دست بدهید.

طرح پرسش‌های مناسب حاوی موارد زیر است: هدف‌دار است، اطلاعات درباره خصوصیات افراد به‌دست می‌دهد، باعث برقراری ارتباط می‌شود، مرتبط با شغل است، تهدیدآمیز نیست.

۴- ارزیابی متقاضیان:

ماتریس تصمیم‌گیری در این مرحله می‌تواند در راستای مقایسه متقاضیان به شما کمک کند تا کمترین ضریب خطا را در انتخاب داشته باشید. در ارزیابی متقاضیان، تنها به مقایسه میان آن‌ها نپردازید، هر متقاضی را در رابطه با برترین متقاضی موجود نیز بسنجید و به دنبال انطباق شرایط آنان باشید.

۵- تصمیمگیری و ارائه پیشنهاد شغلی:

مرحله تصمیم‌گیری شامل بررسی رزومه، انجام مصاحبه و بررسی مراجع است. در زمان تصمیم‌گیری باید اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید. همچنین ۳ متقاضی برتر را مشخص کنید و به برترین متقاضی پیشنهاد همکاری دهید. پس از ارائه پیشنهادتان به‌صورت شفاهی، بایستی آن را به‌صورت کتبی نیز مطرح کنید. پیشنهاد کتبی یک سند رسمی است ولی باید طوری نوشته شود که به منزله قرارداد استخدام در نظر گرفته نشود.

پیشنهاد شغلی حاوی مطالب ذیل است: تاریخ شروع، عنوان شغل، مسئولیت‌های مورد انتظار، حقوق، شرحی از مزایا و تعیین مدت زمان پاسخگویی به پیشنهاد.

– ابزارهای استخدام کارکنان:

-کاربرگ آماده‌سازی مصاحبه (که شامل عنوان شغلی، مسئولیت‌ها و وظایف اصلی، دوره‌های آموزشی یا تجارب و ویژگی‌های شخصی افراد متقاضی می‌باشد.)

– ماتریس تصمیم‌گیری (که جهت رتبه‌بندی متقاضیان مختلف می‌باشد و ویژگی‌های مختلف افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.)

– فرم شرح شغل (که حاوی عنوان شغلی، شرح شغل، تحصیلات مورد نیاز، سوابق کاری مورد نیاز، دانش، مهارت و…. می‌باشد.)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *