خلاصه کتاب مدیریت بحران اثر برایان تریسی

محتوایی که در حال مطالعه آن هستید از کتاب ۱۰۱ مدیریت اثر دکتر مسعود بصیرنژاد برداشت شده است.

به لحظه‌ بحران خوش آمدید. مهم  نیست که شما چه کسی هستید یا چه می‌کنید، هر شخص یا سازمان مشکلات، دشواری‌ها و بحران‌هایی را تجربه می‌کند که آرامش را از او سلب می‌کند و باید هرچه زودتر از پیش‌رو برداشته شود. طبق برآوردها تمامی مشاغل در هر دو یا سه ماه با یک بحران دست و پنجه نرم می‌کنند که این بحران اگر به سرعت و به‌طور مؤثر تحت کنترل قرار نگیرد می‌تواند حتی بقاء شرکت را به خطر اندازد.

واکنش نشان دادن به چالشها:

چالش‌ها و بحران‌ها به‌خاطر موقعیت ناگهانی، گریزناپذیر و حتمی هستند، آن‌ها ناخواسته و غیرمنتظره‌اند و اغلب عواقب بزرگی دارند. تمام چیزی که می‌توانید تعیین کنید، واکنشتان نسبت به فرازونشیب‌ها است و واکنش شما تحت کنترل شماست. خونسرد باشید، کنترل خود را به دست بگیرید. وقتی در کارها با شکست روبه‌رو می‌شوید واکنشتان یا ضد حمله است و یا عقب‌نشینی. اما هیچکدام از این دو شیوه مناسب رویارویی با بحران نیست.

منشأ اصلی احساسات منفی، انتظارات و آرزوهای شکست‌خورده و ناکام است. شما توقع داشته‌اید که چیزی به شیوه‌ای خاص رخ دهد اما به شیوه‌ای متفاوت رخ داده است. شما فوراًً واکنش منفی از خود نشان می‌دهید، این امر کاملاًًً طبیعی است اما شما باید در برابر این تمایل طبیعی ایستادگی کنید. شکل اصلی احساسات منفی که در نتیجه یک بحران یا مشکل پدید می‌آید ترس از شکست و ترس از طرد شدن است که باعث عصبانیت و افسردگی یا توقف کامل فعالیت‌ها می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که پاسخ شما به بحران تعیین‌کننده‌ همه چیز است. این آزمون شماست. آرام باشید و تصمیم بگیرید که از پس مشکلات برآیید.

قبل از واکنش، مشکل را بررسی کنید و از تمامی زوایا مورد بررسی قرار دهید. خوش‌بین باشید و به دنبال یافتن یک ویژگی  مثبت در مشکل یا موقعیت مورد نظر باشید، اغلب آنچه به نظر یک مشکل به شمار می‌آید، یک فرصت پنهانی است.

وقتی شما ذهن خود را طوری عادت دهید که در هر شرایطی به دنبال یک نقطه مثبت بوده و تلاش کند درس‌های با ارزشی که هر مشکل یا بحرانی ممکن است در برداشته باشد را بیابد، آنگاه شما به‌طور ناخودآگاه مثبت و خوش‌بین باقی می‌مانید. یک شکست بزرگ می‌تواند اعتماد و اطمینان شما به خودتان و توانایی‌هایتان را از بین ببرد. واکنش طبیعی به یک شکست غیرمترقبه، احساس بهت‌زدگی و عصبانیت است. در این هنگام قاطعانه و با لحنی مثبت با خود سخن بگویید تا اعتمادبه‌نفس خود را از نو بسازید. قدری درنگ کرده و بدترین پیامد احتمالی ممکن را شناسایی کنید. بپذیرید بدترین پیامد هرچه که باشد باید رخ دهد. این اقدام موجب آرامش ذهنتان می‌شود. فوراًً دست به کار شوید تا وضعیت بدترین پیامد را بهبود بخشید. آنقدر خود را مشغول یافتن راه‌حلی برای مشکلتان کنید که دیگر زمانی برای نگرانی در مورد آنچه که رخ خواهد داد نداشته باشید.

حقایق را دریابید. به‌ندرت پیش می‌آید که حوادث به اندازه‌ای که در ابتدا به نظر می‌رسند بد و ناگوار باشند. قبل از هرگونه تصمیم زمانی را صرف بررسی دقیق حادثه رخ داده کنید وکنترل اوضاع را به دست گیرید. مسئولیت برخورد مشکل یا بحران را به‌طور صد در صد به عهده بگیرید. از مقصر دانستن دیگران خودداری کنید و بر آنچه که قادرید در آینده انجام دهید تمرکز کنید. تلاش کنید جلوی ضرر و زیان‌ها را بگیرید. با تمامی افراد که درگیر این بحران هستند در تماس باشید و روند حوادث را بازگو کنید و از آن‌ها درخواست کمک و مشاوره نمایید.                                                                                            

مهم‌ترین هدفتان را که به وسیله‌ آن می‌توانید خود را از این بحران بیرون بکشید مشخص کرده و سپس مانع اصلیتان، یعنی عامل محدودکننده‌ای که سرعت رسیدن به این هدف را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد تعیین کنید. توجه خود را معطوف کمترکردن ابعاد این مانع کنید. خلاقیت خود را برای راه‌حل‌های ممکن حفظ کنید و بر حوزه‌ای نتیجه‌بخش تمرکز کنید. این حوزه‌ها اموری هستند که شما باید به‌طور کامل و قاطع به انجام آن‌ها بپردازید تا در کارتان موفق باشید.                                  

بر اولویت‌ها متمرکز شوید. بررسی کنید که مفیدترین استفاده‌ای که می‌توانید از زمانتان داشته باشید چیست؟ و سپس تمام تمرکز خود را معطوف انجام فوری آن کار کنید. طوری برنامه‌ریزی کنید که تمرکزتان معطوف مسائل واقعاًً مهم باشد. پس از ارزیابی شرایط، زمان شروع حمله فرا می‌رسد. صرفاًً به اقداماتی که می‌توانید بی‌درنگ برای حل مشکل و بیرون آمدن از بحران انجام دهید بیندیشید. اکثر بحران‌های کاری و شخصی به نوعی با پول در ارتباط هستند. رابطه گردش پولی به کسب‌وکار مثل نسبت خون به مغز است. در کار، شما باید تمام تلاش خود را روی حفظ گردش پولی کنونی و افزایش آن بگذارید. اجازه ندهید چیزی ذهن شما را از حل مشکلات جریان گردش پولی منحرف سازد. وقتی در کارتان با بحران مواجه می‌شوید نباید از هیچ تلاشی برای ترغیب مشتریان به خرید و پرداخت پول دریغ کنید، سعی کنید فروش خود را بیشتر کنید. همواره انرژیتان را حفظ کنید. به سلامتی جسمی خود کاملاًًً توجه کنید تا بتوانید همواره در بهترین شرایط ذهنی و جسمی به کار خود ادامه دهید. ساعتی را به خلوت کردن با خود بگذرانید و به صدای آرام و خاموش درونتان گوش دهید. در این مواقع پاسخ مورد نیازتان را دریافت می‌کنید.

وقتی انسان تحت فشار قرار می‌گیرد، شخصیت واقعی خود را نشان می‌دهد. به لحاظ ذهنی بهترین موقع برای کنترل بحران، قبل از وقوع آن است. از قبل تصمیم بگیرید که بدون توجه به اتفاقات امروز یا آینده همچنان آرام و خونسرد باشید.                             

تصمیم بگیرید تا رسیدن به موفقیت دست از تلاش برندارید. عزم شما به تداوم کار و از پا نیفتادن، تضمین‌کننده‌ موفقیت نهایی است. شما در طول زندگی با مشکلات و دشواری‌های بی‌شماری مواجه خواهید شد اما هر بار بیش از پیش به چیزی که سزاوار آن هستید دست یافته و به سوی خوشبختی رهسپار خواهید شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *